Do Polski lecą amerykańskie myśliwce F-22 Raptor
Siły Powietrzne USA poinformowały w środę wieczorem, że "najnowsze myśliwce Air Force F-22 Raptor wylądowały w bazie RAF Lakenheath w Anglii w drodze do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, w Polsce, by wesprzeć misję NATO Air Shielding na europejskim teatrze".
W komunikacie podano, że maszyny wraz z innymi elementami systemu obrony powietrznej państw NATO w Europie "mają stworzyć niemal nieprzerwaną tarczę od Bałtyku po Morze Czarne".
F-22 Raptor w Polsce. Błaszczak o szczegółach
Szef MON Mariusz Błaszczak powiedział w czwartek na antenie radiowej Jedynki, że myśliwce F-22 Raptor dotrą do Polski na początku przyszłego tygodnia.
Dopytywany, jaka będzie ich rola, odparł, że "patrolowanie, współpraca z polskimi siłami powietrznymi, a więc budowanie interoperacyjności, ćwiczenia polskich lotników i lotników amerykańskich oraz sił powietrznych państw sojuszniczych".
Jak tłumaczył minister, również przedstawiciele sił powietrznych innych państw NATO są obecni rotacyjnie w Polsce, a wszystko to służy "odstraszaniu agresora i pokazywaniu tego, że Sojusz Północnoatlantycki jest solidarny wobec siebie i buduje zdolności takie, które mogą stanowić i stanowią o bezpieczeństwie naszej ojczyzny".
Myśliwce, których nie ma nikt, poza USA
F-22 Raptor to amerykański myśliwiec przewagi powietrznej, zaprojektowany do walki z samolotami przeciwnika (wówczas jeszcze maszynami ZSRR). Może używać rakiet powietrze-powietrze, ale też i rakiet i bomb powietrze-ziemia. Jest dodatkowo uzbrojony w działko kalibru 20 mm.
Maszyna została wykonana w technologii stealth, co utrudnia wykrycie jej przez radary. Głównym wytwórcą Raptora jest koncern Lockheed Martin. Skrzydła, tylną część kadłuba oraz awionikę dostarcza natomiast firma Boeing.
Ze względu na unikalne zdolności samoloty te nie są oferowane innym krajom, choć starała się o nie np. Japonia. Pierwszą misję bojową F-22 odbył w 2014 r., atakując cele tzw. Państwa Islamskiego na terenie Syrii.